زنجیر‌های گران بر دست و پای جوانان
15 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفاناز زنجیرهای گرانی که پر و بال جوانانمان را می‌بندد و پروازشان را به سوی آشیانه همزیستی و عشق، کند یا ناممکن می‌کند، هزینه‌های گزافی است که بر آنان تحمیل می‌کنیم. یکی از آن زنجیرهای دانه‌درشت، که نه تنها بر دست و پای جوانان، گران می‌آید، بلکه گردن جان آنان را سخت می‌آزارد، مهریه سنگین است؛ همان که باید کار‌افزار ابراز عشق و هدیه برانگیزاننده محبت و عاطفه باشد، ابزار نفرت و عامل هراس جوانان شده است. پیامبرمان - صلی الله علیه و آله - فرموده‌اند:
خَیرُ النِّکاحِ أَیسَرُهُ؛ بهترین ازدواج، آسان‌ترین آن است.(نهج الفصاحه، حدیث 1507)
نیز فرموده‌اند:
أَفْضَلُ نِسَاءِ أُمَّتِي... أَقَلُّهُنَّ مَهْراً؛ بهترین زنان امت من، آنان‌‌اند که مهرشان کمتر باشد. (بحار الأنوار ، ج 100 ، ص 236)
اگر این معیاری که پیامبرمان فرموده‌اند و آن مقدار و میزانی که امام رضای‌مان تعیین کرده‌اند (که در پست پیشین بیان شد) ، درست است، پس کردار ما را چگونه باید تفسیر و توجیه کرد؟!

سخن پایانی:
بیاییم با عمل به سیره پیشوایانمان، ارادت خویش را به ایشان به اثبات رسانیم و هزینه‌های سنگین ازدواج را از دوش جوانانمان برداریم و زنجیرهای گران را از دست و پایشان بگشایم، تا سبکبار و سبکبال شوند و سبکبارانه و سبک‌بالانه به سوی آشیانه خجسته زندگی مشترک، پرواز کنند و به سعادت برسند و چشم و دل ما روشن و خنک شود و نزد خدای سبحان و پیشوایان‌مان سرفراز باشیم. الهی چنین باد.

علی‌اکبر مظاهری
۹۷/۷/۲۸